&


بهداشت‌جهاني:‌آثار کرونا تا چند دهه ماندگار است
  


 • بهداشت‌جهاني:‌آثار کرونا تا چند دهه ماندگار است


  به گزارش تابناک به نقل از فارس، «تدروس آدهانوم»، مدير کل سازمان جهاني بهداشت روز جمعه گفت شيوع «کوويد-19» (بيماري کروناويروس 2019) فاجعه‌اي است که اثرات آن تا چندين دهه ماندگار خواهد بود.

  وي در نشست کميته اضطراري سازمان جهاني بهداشت در مقر اين سازمان در ژنو گفت: «اين بيماري همه‌گير جهاني، نوعي بحران سلامت است که يک بار در قرن اتفاق مي‌افتد و آثار آن تا چند دهه احساس خواهد شد.»


  «کوويد-19»، از زماني که براي اولين بار در شهر «ووهان» چين گزارش شد بيش از 670 هزار نفر را در دنيا به کام مرگ کشانده است. شمار مبتلايان به اين بيماري بيش از 17 ميليون نفر گزارش شده است.


  ايالات متحده آمريکا، برزيل و انگليس کشور‌هايي بوده‌اند که در هفته‌هاي گذشته شاهد افزايش شمار مبتلايان بوده‌اند. دولت‌هاي اين کشور در تلاش براي يافتن پاسخ موثر جهت مهار اين بيماري هستند.


  شيوع کرونا موجب تعطيلي کسب و کار‌ها در بسياري از کشور‌هاي دنيا شده و از لحاظ اقتصادي نيز آثار زيان‌باري به جاي گذاشته است.


  در همين حال سازمان جهاني بهداشت هفته پيش گزارش داد بيش از 150 شرکت دارويي در تلاش براي يافتن واکسن موثر در درمان ويروس کرونا تا اوايل سال 2021 هستند.


  تدروس در نشست روز جمعه گفت با آنکه اطلاعات درباره اين ويروس جديد افزايش يافته، اما هنوز پرسش‌هاي بي‌پاسخ زيادي درباره آن پابرجا است.


  سازمان جهاني بهداشت چند هفته پيش با تغيير موضع رسماً اعلام کرد ويروس کرونا مي‌تواند در اماکن سربسته و پرازدحام در هوا معلق و از فردي به فرد ديگر منتقل شود.


  سازمان جهاني بهداشت پيش از اين احتمال انتقال ويروس کرونا از طريق هوا را نادر و کم‌اهميت دانسته بود، اما به تازگي چند تحقيق علمي نشان داده‌اند انتقال ويروس از اين طريق هم ميسر است.


  سازمان جهاني بهداشت در بيانيه‌هاي قبلي تأکيد کرده بود که راه انتقال کوويد-19 از طريق قطرات تنفسي با اندازه‌هاي بزرگتر است که هنگام سرفه يا عطسه فرد بر روي زمين مي‌افتند. اين سازمان احتمال انتقال ويروس از طريق هوا، مگر در شرايط خاص پزشکي را رد کرده بود.


  کروناي جديد يکي از 7 نوع ويروس شناخته شده «کرونا» است که باعث ايجاد بيماري در انسان مي‌شود. 4 گونه از اين نوع ويروس‌ها علائمي شبيه سرماخوردگي خفيف ايجاد مي‌کنند و سه گونه ديگر باعث ايجاد بيماري‌هاي حاد تنفسي مي‌شوند که در مواردي به مرگ منجر مي‌شود.


  سازمان جهاني بهداشت بعد از ابتلاي بيش از 121 هزار نفر در سراسر جهان به اين بيماري آن را «همه‌گير جهاني» اعلام کرد.


  «تدروس آدهانوم» در نشست خبري روز جمعه گفت: «نتايج اوليه از مطالعات سرولوژي نتايج هماهنگي را نشان مي‌دهند: اکثر مردم دنيا در برابر اين ويروس آسيب‌پذير هستند، حتي در مناطقي که همه‌گيري‌هاي بسيار شديد را تجربه کرده‌اند.»


  وي اضافه کرد: «بسياري از کشور‌هايي که فکر مي‌کردند بدترين اتفاقات را پشت سر گذاشته‌اند الان دارند شيوع جديد ويروس را تجربه مي‌کنند. کشور‌هايي که در هفته‌هاي اول بيشتر در امان مانده بودند اکنون با افزايش شمار مبتلايان و مرگ و مير مواجهند.»
مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

گيفت کارت دکتر محمد ثابت برقکاري ساختمان Lucas رشد و توسعه کسب و کار بلاگ انتخاب سنتر خدمات زيبايي مو پرنيا در زمينه خدمات کراتينه مو و خدمات رنگ و مش Bob Heather Matthew